Msze św. i obchody Triduum Paschalnego w czasach epidemii

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w trosce o życie i zdrowie wiernych oraz całego społeczeństwa ks. Abp Wiktor Skworc wydał zarządzenie odnośnie najbliższego czasu. Chciałbym krótko przedstawić zastosowanie w praktyce tych zarządzeń w naszej Parafii św. Jerzego w Mszanie.

1. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. obowiązuje aż do odwołania /dotyczy również Świąt Wielkanocnych/ Uczestniczymy we Mszach św., nabożeństwach i rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych lub internetowych.

2. Aż do odwołania Msze św. i Triduum Paschalne w naszym kościele odprawiane będą BEZ UDZIAŁU WIERNYCH.

3. Nasza świątynia jest otwarta w ciągu dnia i jest miejscem indywidualnej modlitwy każdego w dogodnym czasie.

4. Zaleca się wspólnotową rodzinną codzienną modlitwę różańcową o godz. 20.30 połączoną z Apelem Jasnogórskim i modlitwą do Matki Bożej Piekarskiej, Lekarki /tekst znajdziemy na naszej stronie internetowej/. Przypominać nam będzie o tej modlitwie codzienne bicie dzwonów o godz. 20.15.

5. Zgodnie z zarządzeniem ks. Arcybiskupa nie ma możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie. Zaleca się wzbudzenie żalu doskonałego /płynącego z miłości/ za grzechy oraz szczere pragnienie /postanowienie/ wyspowiadania się w możliwym najbliższym czasie.

6. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się – nr tel. 32 472 00 93.

7. Niemożliwe jest wyspowiadanie się przez telefon lub inne środki komunikacji społecznej.

8. Z racji zaistniałej sytuacji zaleca się usilnie, aby przyjmować Komunię duchową, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego wypływającego z miłości.

9. Triduum Paschalne sprawowane będzie BEZ UDZIAŁU WIERNYCH, ale zachęca się, aby w godzinach sprawowanej liturgii w naszym kościele łączyć się duchowo w modlitwie w swoich domach.
Wielki Czwartek – Msza św. Pańskiej o godz. 18.00
Wielki Piątek – Droga Krzyżowa o godz. 9.00
– Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 18.00
Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20.00

10. Nie będzie poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Proponowany jest obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst znajdziemy na naszej stronie internetowej.

11. Nie będzie też procesji rezurekcyjnej.

12. Obrzędy pogrzebu ograniczone są tylko do stacji na cmentarzu w obecności najwyżej 5 osób z najbliższej rodziny. Msza św. żałobna sprawowana będzie bez udziału wiernych oraz ciała zmarłego.

Polecam: nowy Wiesiadnik, Paschaliki wielkanocne w cenie 6 zł. – w przedsionku kościoła

Wszystkim życzę wytrwałości w realizowaniu wielkopostnych postanowień, obfitości Bożej łaski, dużo zdrowia oraz skutecznego opierania się epidemii koronawirusa!!!