IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, LAETARE – 10.03.2024 r.

1. Dziś IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Radości /Laetare/. Kościół święty cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych, łask płynących z Chrztu i Eucharystii, którymi obdarza swe dzieci. W tradycji rzymskiej jest to „niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róż, a Ojciec święty poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła.

Zachęcam do podjęcia trudu abstynencji od napojów alkoholowych. Można się wpisać do naszej Parafialnej Księgi Trzeźwości wyłożonej z przodu kościoła.

2. Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej Parafii, zaś przed kościołem zbiórka na zakup środków medycznych dla szpitala i wojska w Charkowie. Za wszelkie ofiary, a także za przelewy na konto parafialne, składam serdeczne Bóg zapłać! Za tydzień kolekta również na potrzeby naszej Parafii.

3. Zapraszam na nabożeństwa pasyjne:

  • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – dzisiaj o godz. 15.15
  • Droga Krzyżowa dla dzieci – w środę o godz. 17.00.
  • W piątek odprawimy Drogę Krzyżową ulicami naszej Parafii – początek o godz. 18.00 na skrzyżowaniu ulic Górniczej i ks. Wallacha i przejdziemy do kościoła. Proszę przynieść ze sobą świece.

Przypominam, że za pobożny udział w Drodze Krzyżowej można zyskać odpust zupełny – pod zwykłymi warunkami. Zalecania za zmarłych można składać w zakrystii.

4. Nabożeństwa stałe odprawiamy:

  • Nowenna do MB Nieustającej Pomocy – w środę po Mszy św.
  • Adoracja Najśw. Sakramentu – w czwartek od godz. 16.00, w tym czasie okazja do spowiedzi, a szczególnie zapraszam młodzież.
  • Różaniec – w sobotę o godz. 16.30.

5. W środę 13 marca przypada 11 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową – pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach.

6. Trzecia nauka przedślubna będzie w środę o godz. 19.00 w salkach parafialnych.

7. Msza św. za zmarłych w lutym oraz zmarłych zalecanych będzie odprawiona w czwartek o godz. 17.00.

8. Katecheza dorosłych – w czwartek o 18.00 na probostwie.

9. Najbliższy piątek to III piątek miesiąca – po porannej Mszy św. nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia z odmówieniem Koronki.

10. Eucharystyczny Ruch Młodych ma swoje spotkanie w piątek o godz. 16.00, Dzieci Maryi w sobotę o godz. 10.00 – te spotkania w salkach parafialnych, a schola parafialna jutro, w poniedziałek, o 14.45 na chórze.

11. Msza szkolna w piątek o godz. 17.00 – zapraszam wszystkie dzieci.

12. Od sobotniej Mszy św. wieczornej rozpoczniemy nasze Parafialne Wielkopostne Rekolekcje. Poprowadzi je o. Paweł Szulc, klaretyn z Wrocławia. Plan znajdziemy w gablotce, Wiesiadniku i na naszej stronie internetowej. Zachęcam, aby aktywnie w nich uczestniczyć.

13. Bóg zapłać za pomoc w sprzątaniu naszego kościoła w minionym tygodniu, tym razem proszę o pomoc Parafian mieszkających przy ulicy 1 Maja 123 – 175 /nieparzyste/.

14. Świetlica Parafialna czynna będzie we wtorek od 16.00 – 18.00. Zapraszam dzieci do skorzystania i dziękuję Paniom, które opiekują się naszą Świetlicą. Następny raz Świetlica będzie czynna we wtorek po świętach 09.04.

15. Odwiedziny chorych i starszych wiekiem Parafian z posługą sakramentalną będą przed świętami – w Wielką Środę 27.03. od godz. 8.00. Chętnych proszę zgłaszać w zakrystii lub telefonicznie.

16. Sołtys Sołectwa Mszana pobiera I ratę podatku od nieruchomości i rolnego oraz opłatę od posiadania psów do piątku 15 marca, w godzinach 8.00 – 15.00, a w piątek do 14.00 w Sali Ślubów na parterze Urzędu Gminy. Prosi się o zabranie decyzji podatkowych. Jest możliwość płacenia kartą.

17. Referat Finansów i Budżetu Gminy przypomina, że w piątek 15.03. upływa termin I raty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

18. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. informuje o naborze wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu Aktywny samorząd. Bliższe informacje w gablotce i w formie elektronicznej poprzez platformę systemu SOW.

19. Wielkopostny Dzień Skupienia Parafialnych Zespołów Charytatywnych Caritas dekanatu Jastrzębie Zdrój odbędzie się jutro w poniedziałek 11.03. w parafii w Ruptawie. Początek o godz. 9.00.

20. W Niedzielę Palmową 24.03. w katedrze w Katowicach odbędzie się spotkanie młodych. Rozpoczęcie Eucharystią o godzinie 14.00 – po Mszy świętej ciepły posiłek oraz koncert zespołu „Albo I Nie”. Zachęcam całą młodzież do udziału. Niech będzie to święto radości młodego Kościoła.

21. Caritas Archidiecezji Katowickiej zaprasza do udziału w międzynarodowym projekcie stażowym dla osób od 18 do 29 roku życia, które nie pracują i nie uczą się w trybie stacjonarnym. Staże organizujemy we współpracy ze zgromadzeniem Sióstr św. Jadwigi w Niemczech. W ramach stażu organizowane są kursy językowe, szkolenia, podnoszenie kompetencji, aktywizacja społeczno-zawodowa, możliwość podjęcia pracy. Projekt jest realizowany zgodnie z indywidualnym planem działań uczestnika m in. na stanowiskach: pomocnik opiekuna osoby starszej; pracownik świetlicy; pracownik gospodarczy. Projekt jest finansowany ze środków unijnych. Każdy uczestnik stażu otrzyma stypendium stażowe w wysokości 3 tyś zł. Przez cały okres udziału w projekcie uczestnicy będą pod opieką opiekuna polskiego, a podczas pobytu za granicą także niemieckiego opiekuna stażu. Szczegółowe informacje w poniższym linku: https://sprawni-on.pl/staz-praca-niemcy/

 

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m. in.:

  • o wyjątkowych kobietach, które wpływały na losy Kościoła
  • o roli przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i sposobie jego wyboru
  • w wielkopostnej szkole modlitwy – o rozproszeniach

Polecam: marcowy Wiesiadnik, Mały Gość Niedzielny, drugi numer dwumiesięcznika Historia Kościoła oraz Paschaliki Wielkanocne w cenie 9 zł i świece jajko po 15 zł.

 

Wszystkim życzę wytrwałości w realizowaniu wielkopostnych postanowień oraz obfitości Bożej łaski na nowy tydzień!

Loading