VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 19.02.2023 r.

1. Przeżywamy VII Niedzielę Zwykłą, a zarazem jest to ostatnia niedziela karnawału. Rozpoczynamy dziś Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który kończy się I Niedzielą Wielkiego Postu – Niedzielą Trzeźwości.

Nieszpory niedzielne dzisiaj o godz. 15.30.

2. Serdecznie witam pośród nas ks. prob. Tadeusza Kalisza, który wygłosi do nas słowo Boże i zbierze ofiary podczas kolekty, która przeznaczona jest na budowany przez niego kościół w Jankowicach Rybnickich. Za wszelkie złożone ofiary składam serdeczne Bóg zapłać! Za tydzień kolekta na potrzeby naszej Parafii.

3. W Środę Popielcową rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Jest to dzień postu ścisłego tzn. postu co do jakości i ilości spożywanego pokarmu. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem odprawione będą o godz. 7.00; 16.00 i 18.00. Kolekta w tym dniu będzie tzw. jałmużną postną, do której zobowiązani są ci, którzy korzystali z dyspensy od pokarmów mięsnych lub naruszali piątkowe posty.

Pamiętajmy, że okres Wielkiego Postu to czas wstrzymywania się od udziału w zabawach.

Zachęcam do podjęcia trudu abstynencji od napojów alkoholowych na czas Wielkiego Postu – można się zapisać do Księgi Trzeźwości.

4. Czterdziestogodzinne nabożeństwo polegające na adoracji Najśw. Sakramentu przeżywać będziemy w czwartek, piątek i sobotę. Zapraszam do trwania przy Chrystusie Eucharystycznym wg poniższego planu:

 • 9.00 — ul. Mickiewicza, ks. Tuskera, ks. Styry, Sportowa
 • 10.00 — ul. Sosnowa, Brzozowa, Dębowa, Zielona
 • 11.00 — ul. Moszczeńska, Wiśniowa, Wesoła, ks. Wallacha
 • 12.00 — ul. Kopernika, Ładna, Szymborskiej
 • 13.00 — ul. Skrzyszowska, Chabrowa, Stawowa, Górnicza
 • 14.00 — ul. 1 Maja
 • 15.00 — ul. Wodzisławska, Spacerowa, Kwiatowa
 • 16.00 — Dzieci, młodzież i wszyscy, którzy nie mogli wcześniej – okazja do spowiedzi

W sobotę o 16.45 – nabożeństwo na zakończenie adoracji.

5. Zapraszam na nabożeństwa stałe:

 • Koronka do Bożego Miłosierdzia – piątek o godz. 7.45.
 • Różaniec – sobota o godz. 7.30.

6. Najbliższy piątek – I piątek Wielkiego Postu – to dzień modlitwy wynagradzającej oraz postu w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin; za osoby duchowne żyjące niemoralnie, które sieją zgorszenie i wyrządzają krzywdę dzieciom i młodzieży, a także za ludzi, których gorszące czyny duchowieństwa głęboko ranią.

To również dzień modlitw o pokój w Ukrainie w I rocz. wybuchu wojny.

7. Eucharystyczny Ruch Młodych ma swoje spotkanie w piątek o 15.45, a Dzieci Maryi w sobotę o 10.00 – w salkach parafialnych

8. Msza św. szkolna w piątek o godz. 17.00, a po niej i Drodze Krzyżowej zbiórka ministrantów i kandydatów.

9. Droga Krzyżowa dla dorosłych Parafian i młodzieży będzie w każdy piątek Wielkiego Postu po wieczornej Mszy św., czyli o godz. 17.30.

Specjalna Droga Krzyżowa dla dzieci będzie w wielkopostne środy o godz. 17.00.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę wielkopostną o godz. 15.15. W tym roku kazania pasyjne głosić będzie ks. Mateusz Mnich, który posługuje w parafii NSPJ w Zdroju. Nabożeństwa te będą transmitowane również przez Internet. Zalecania za naszych zmarłych, za których modlić się będziemy podczas tych nabożeństw można składać w zakrystii.

10. Bóg zapłać za pomoc w sprzątaniu naszego kościoła w minionym tygodniu, tym razem proszę o pomoc Parafian mieszkających przy ulicy Wodzisławskiej 7 – 23 /nieparzyste/ i 6 – 36, 54 – 82 /parzyste/.

11. Świetlica Parafialna czynna będzie od tego tygodnia we wtorki od 16.00 – 18.00. Dzieci zachęcam do skorzystania, a Paniom, które opiekują się naszą Świetlicą – serdeczne Bóg zapłać.

12. Dziś alumni naszego Seminarium rozpoczynają rekolekcje przed święceniami diakonatu. Polecajmy ich oraz rekolekcjonistę w naszej modlitwie. Święcenia odbędą się w przyszłą sobotę.

13. GOKiR Mszana zaprasza na koncert Adama Snopka, wybitnego pianisty i aranżera muzycznego śląskich teatrów. Zaprezentuje program artystyczno-kabaretowy przy największych przebojach muzyki rozrywkowej i klasycznej. Zapraszamy w niedzielę 12 marca o godz. 17.00 do Ośrodka Kultury w Mszanie. Bilety w cenie 20 zł w GOKiR Mszana.

14. W poniedziałek 17 kwietnia w naszym kościele będzie udzielany sakrament bierzmowania. Gdyby ktoś z dorosłych, którzy nie przyjęli jeszcze tego sakramentu, chciałby go przyjąć – to proszę o zgłoszenie się do mnie w tym tygodniu, najlepiej po Mszy św.

15. Zapisy na wakacyjne turnusy „Tatry po męsku” dla mężczyzn, ojców z synami i ojców z córkami oraz na „randkę w górach” rozpoczną się 1 marca o godz. 18.00 na stronie: https://tatrypomesku.pl.

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m. in.:

 • skąd się wziął i jaka treść kryje w sobie zwyczaj posypywania głów popiołem
 • jak poszczono czasach Jezusa

W „Małym Gościu Niedzielnym” dzisiaj m. in.:

 • 1-sza część miarki na Wielki Post
 • „Życiowe miary” – jak swoje życiowe poprzeczki podnoszą wolontariuszki pracujące na misjach, Michał, mistrz świata w judo osób z zespołem Downa, i strażacy
 • Dawid Tomala – chodziarz, mistrz olimpijski – opowiada o swojej wierze, czytaniu Pisma św. i chodzeniu pod prąd

Polecam: lutowy Wiesiadnik.

Wszystkim życzę dobrej niedzieli, błogosławieństwa Bożego i zdrowia na cały nowy tydzień!

Loading