NIEDZIELA PALMOWA, MĘKI PAŃSKIEJ – 05.04.2020 r.

1. Dziś Niedziela Palmowa, która jest pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień, który w tym roku jest dla każdego z nas wielkim wyzwaniem. Będziemy go przeżywać jak nigdy dotąd ze względu na epidemię koronawirusa.

2. Zachęcam do modlitwy, aby Pan Bóg, przez wstawiennictwo MB Piekarskiej – Lekarki Chorych oraz naszego patrona św. Jerzego, zatrzymał rozprzestrzeniającą się epidemię. Pamiętajmy w modlitwie o chorych, o tych, którzy nimi się opiekują: lekarzach, pielęgniarkach, służbach medycznych i sanitarnych, o przebywających w kwarantannie, prośmy o mądrość i światło Ducha Świętego dla rządzących, a także módlmy się za zmarłych na skutek epidemii.

Szczególnie zachęcam codziennie o godz. 20.30 do odmawiania różańca /w tych intencjach/ połączonego z Apelem Jasnogórskim i modlitwą do MB Piekarskiej. Przypomina nam o tym codzienne bicie dzwonów o godz. 20.15.

Pamiętajmy również o rozsądnym postępowaniu na co dzień i stosowaniu się do różnego rodzaju zakazów – dla dobra i bezpieczeństwa własnego oraz bliźnich.

3. Bóg zapłać za wszelkie ofiary, jakie wpływają na konto parafialne. Jego numer znajdziemy na internetowej stronie parafialnej.

4. Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego stanowi szczyt całego roku liturgicznego. – wszystkie nabożeństwa odprawiane będą BEZ UDZIAŁU WIERNYCH. Pozostajemy w domach i duchowo łączymy się z liturgią sprawowaną w kościele!!!

WIELKI CZWARTEK – to pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.
O godz. 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej.

WIELKI PIĄTEK – to pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa.
Rozpoczyna się w tym dniu nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego.
O godz. 8.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia
O godz. 9.00 Droga Krzyżowa
O godz. 18.00 Ceremonie Wielkopiątkowe
Zaleca się, z braku innej możliwości, adorację Krzyża w swoich mieszkaniach.
Przypominam, że tym dniu obowiązuje post ścisły, należy powstrzymać się od potraw mięsnych, a wszyscy między 18 a 60 rokiem życia mają obowiązek zachować post ilościowy – tylko jeden posiłek w ciągu dnia do syta, ale można jeszcze inne 2 posiłki w małych ilościach.

WIELKA SOBOTA – to dzień czuwania przy Jezusie złożonym w grobie.
W tym dniu zalecane jest powstrzymanie się od potraw mięsnych.
Nie będzie poświęcenia pokarmów. Proponowany jest obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst znajdziemy na naszej stronie internetowej.

Noc Zmartwychwstania Pana Jezusa.
O godz. 20.00 Wigilia Paschalna, która jest czuwaniem na cześć Pana. Składa się ona z liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej. Nie będzie procesji rezurekcyjnej.

5. W Niedzielę Wielkanocną świąteczne nieszpory o godz. 15.30.
W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawiane będą o 7.00; 9.00 i 11.00.

6. Można – do czego usilnie zachęcam – włączyć się w trwającą walkę z epidemią materialnie, poprzez złożenie ofiary na zakup respiratorów i środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach i Szpitala św. Józefa w Mikołowie. Ofiary można składać na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 Tytuł: OFIARA – KORONAWIRUS. Za wszelką pomoc składam serdeczne Bóg zapłać!

7. Uroczystość Wczesnej i Pierwszej Komunii św. w naszej Parafii – na prośbę rodziców – przeniesiona została na niedzielę 13 września 2020 r. o godz. 11.00.

 

Przypominam. że:
1. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. obowiązuje aż do odwołania /dotyczy również Świąt Wielkanocnych/ Uczestniczymy we Mszach św., liturgii Triduum Paschalnego, nabożeństwach i rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych lub internetowych.

2. Aż do odwołania Msze św. i Triduum Paschalne w naszym kościele odprawiane są BEZ UDZIAŁU WIERNYCH.

3. Nasza świątynia jest otwarta w ciągu dnia i jest miejscem indywidualnej modlitwy każdego w dogodnym czasie.
W Wielki Czwartek kościół otwarty będzie od godz. 8.00 – 17.30
W Wielki Piątek od godz. 7.00 – 8.30 oraz od 10.00 – 17.30
W Wielką Sobotę od godz. 7.00 – 19.00.
Proszę pamiętać, że w kościele nie może przebywać więcej niż 5 osób jednocześnie!!!

4. Zgodnie z zarządzeniem ks. Arcybiskupa nie ma możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie. Zaleca się wzbudzenie żalu doskonałego /płynącego z miłości/ za grzechy oraz szczere pragnienie /postanowienie/ wyspowiadania się w możliwym najbliższym czasie.

5. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się – nr tel. 32  472 00 93.

6. Niemożliwe jest wyspowiadanie się przez telefon lub inne środki komunikacji społecznej.

7. Z racji zaistniałej sytuacji zaleca się usilnie, aby przyjmować Komunię duchową, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego wypływającego z miłości.

8. Obrzędy pogrzebu ograniczone są tylko do stacji na cmentarzu w obecności najwyżej 5 osób z najbliższej rodziny. Msza św. żałobna sprawowana będzie bez udziału wiernych oraz ciała zmarłego.

Polecam: kwietniowy Wiesiadnik – do nabycia w przedsionku kościoła.

Wszystkim życzę obfitości Bożej łaski na rozpoczynający się najważniejszy Tydzień w roku, dużo zdrowia oraz skutecznego opierania się epidemii koronawirusa!!!
Niech Bóg ma nas w swojej opiece!!!

Loading