Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Nadzwyczajny szafarz komunii świętej pełni swoją funkcję liturgiczną w dwóch obszarach: zanosząc komunię świętą osobom chorym i osłabionym wiekiem do domów oraz pomagając w rozdawaniu jej podczas liturgii. Nadzwyczajnego szafarza ustanawia arcybiskup. Nadzwyczajny szafarz zobowiązany jest do troski o osobistą formację duchową oraz o duchowy rozwój swojej rodziny.

Kandydaci do posługi przechodzą studium przygotowawcze. Kandydatami mogą być mężczyźni, którzy ukończyli 25 lat. Powinni odznaczać się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością, poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych parafii, a także posiadać przynajmniej średnie wykształcenie.

Obecnie w archidiecezji katowickiej posługuje blisko 1600 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii Świętej są w naszej parafii: pan Józef Smyczyk, Pan Zygmunt Wolny i pan Piotr Świątek.

Loading