III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 20.03.2022 r.

1. Dziś już III Niedziela Wielkiego Postu. Warto zapytać siebie: jak wykorzystuję ten szczególny czas w tym roku? Czy podjąłem uczciwą, rzetelną pracę nad sobą? Co udało mi się już wypracować? Czy pamiętam, że przez Wielki Post mam przygotować się na najważniejsze chrześcijańskie święta?

Zachęcam również do podjęcia trudu abstynencji od napojów alkoholowych. Można się wpisać do naszej Parafialnej Księgi Trzeźwości wyłożonej z przodu kościoła.

2. Witam serdecznie pośród nas kleryków naszego Śląskiego Seminarium Duchownego. Modlimy się wraz z nimi za przygotowujących się do kapłaństwa, a także o nowe powołania, również spośród naszej Wspólnoty Parafialnej. Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Seminarium. Za wszelkie ofiary, a także za przelewy na konto parafialne, składam serdeczne Bóg zapłać! Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na potrzeby archidiecezji – na wsparcie Domu Księży Emerytów i Sądu Metropolitalnego.

3. Nabożeństwa wielkopostne odprawiamy:

 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – dzisiaj o godz. 15.15
 • Droga Krzyżowa dla dorosłych Parafian i młodzieży – w piątek o godz. 17.30.
 • Droga Krzyżowa dla dzieci – w środę o godz. 17.00.

Przypominam, że za pobożny udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach można zyskać odpust zupełny – pod zwykłymi warunkami. Zalecania za zmarłych, za których modlić się będziemy podczas tych nabożeństw, można składać w zakrystii.

4. Zapraszam również na cotygodniowe nabożeństwa:

 • Nowenna do MB Nieustającej Pomocy – w środę po Mszy św.
 • Adoracja Najśw. Sakramentu – w czwartek od godz. 16.00, w tym czasie okazja do spowiedzi, a szczególnie zapraszam młodzież.
 • Koronka do Bożego Miłosierdzia – w piątek o godz. 7.45.
 • Różaniec – w sobotę o godz. 16.30

5. Trzecia nauka przedślubna będzie się w środę o godz. 19.00 na probostwie

6. W piątek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzona jako Dzień Świętości Życia – nie obowiązuje post piątkowy. O godz. 8.00 Msza św. w int. dzieci poczętych, a nienarodzonych, których życie jest zagrożone – o prawo do życia. O godz. 17.00 Msza św. za Małżonków przeżywających kolejne rocznice ślubu w I kwartale – proszę o imienne zgłoszenia w zakrystii.

7. Msza szkolna w piątek o godz. 17.00 – zapraszam wszystkie nasze dzieci.

8. Msza św. za śp. ks. Tadeusza Adamczyka w I rocznicę jego śmierci zostanie odprawiona w sobotę o godz. 17.00.

9. Bóg zapłać za pomoc w sprzątaniu naszego kościoła w minionym tygodniu, tym razem proszę o pomoc Parafian mieszkających przy ulicy Mickiewicza 136 – 172 /parzyste/.

Dziękuję jeszcze raz za wszelkie dary na rzecz poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie oraz za otwarcie dla nich swoich domów, dziękuje również za pomoc tym, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców W poniedziałek zawieźliśmy do Rybnika do głównego magazynu Caritas 38 paczek dla Ukrainy. Bóg zapłać Piekarni Kozielski za bezpłatny transport.

10. Katecheza dla dzieci przygotowujących się do Wczesnej Komunii św. będzie jutro, w poniedziałek o godz. 16.15 w szkole w sali nr 7.

11. Nasze Parafialne Wielkopostne Rekolekcje przeżywać będziemy od V Niedzieli Wielkiego Postu tj. od 03 – 06 kwietnia. Zarezerwujmy sobie czas, aby aktywnie w nich uczestniczyć.

Szkolne rekolekcje planowane są w terminie 06 – 08.04.2022 r.

12. Przypominam, że w kościele nadal obowiązują maseczki zakrywające usta i nos. Pamiętajmy również o odpowiednim dystansie osób.

Zachęcam też do codziennej modlitwy różańcowej w intencji pokoju na Ukrainie i o ustanie epidemii.

13. Z naszego kościoła są transmitowane przez Internet: Msze św. niedzielne o godz. 9.00 i 16.00 oraz Msze św. i nabożeństwa w ciągu tygodnia.

14. Świetlica Parafialna będzie czasowo nieczynna, ponieważ nasze salki są przygotowane na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

15. Kolejna IV archidiecezjalna pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin do Lourdes specjalnie wynajętym pociągiem z Katowic zaplanowano od 8–16 września br. Szczegóły dostępne są na plakacie w gablotce oraz stronie internetowej archidiecezji.

16. Cały czas przyjmowane są zgłoszenia od osób, które chciałyby przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Relokacja uchodźców jest koordynowana przez Śląski Urząd Wojewódzki. Przyjmowanie uchodźców odbywa się na koszt przyjmującego, który zabezpiecza nocleg, media oraz wyżywienie. Prosimy zatem o rozważne podejmowanie decyzji według własnych możliwości finansowych. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie otworzyć swojego domu, to może warto pomyśleć o systematycznej pomocy tym, którzy Uchodźców przyjęli.

17. Premierowy koncert muzyki z filmu „Pasja” Mela Gibsona w wykonaniu Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej odbędzie się w niedzielę 10 kwietnia o godz. 19 w katowickim Spodku. Bilety do nabycia za pośrednictwem strony https;//www.bilety24.pl/

18. Wielkopostne rekolekcje dla pracowników służby zdrowia odbędą się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku, ul. Energetyków 46 w dn. 7 – 9 kwietnia o godz. 19.

19. Wielkopostny dzień skupienia dla samorządowców naszych miast, powiatów i gmin odbędzie się w sobotę 9 kwietnia w godz. 10 – 14. Miejsca, program dnia skupienia i sposób zapisu dostępne są na stronie internetowej archidiecezji katowickiej w zakładce: „Zapowiedzi”.

20. Warsztaty dla małżeństw „Wierni”, inspirowane przysięgą małżeńską, odbędą się w sobotę 2 kwietnia. Zapraszamy małżeństwa z różnym stażem, które na nowo chcą spojrzeć na swoje małżeńskie powołanie i umocnić swoją miłość. Na warsztaty należy się zapisać przez stronę internetową (www.przednamimalzenstwo.pl/wierni/kursy) lub telefonicznie. Szczegóły na plakatach. Ilość miejsc jest ograniczona. Warsztaty będą w salkach Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu-Zdroju.

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m. in.:

 • o niezawinionym cierpieniu i o tym, dlaczego Pan Bóg dopuszcza, aby na Ukrainie ginęli niewinni ludzie
 • w wielkopostnym cyklu – o grzechu nieczystości

W „Małym Gościu Niedzielnym ” m. in.:

 • obrazek z modlitwą do św. Michała Archanioła
 • o św. Michale, który broni walczących ze złem
 • o wojnie na Ukrainie w relacji zakonników, którzy pracują w tym kraju od lat
 • o tureckich dronach – lekkich, skutecznych i tanich samolotach bezzałogowych

Polecam: lutowy Wiesiadnik i Paschaliki Wielkanocne – w cenie 8 zł

Wszystkim życzę wytrwałości w realizowaniu wielkopostnych postanowień oraz obfitości Bożej łaski na nowy tydzień!

Loading