Ostatnie pożegnanie byłego proboszcza, ks. Rafała Greiffa

25 sierpnia w naszym kościele odbył się pogrzeb ks. Rafała Greiffa, byłego proboszcza Parafii św. Jerzego w Mszanie. Został pochowany na naszym cmentarzu.
Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup Grzegorz Olszowski. We Mszy św. uczestniczyło kilkunastu kapłanów i poczty sztandarowe, a oprócz parafian z Mszany Zmarłego żegnała też liczna delegacja z Parafii Świętego Jana Nepomucena w Rybniku – Chwałęcicach, gdzie był proboszczem przez 7 lat i gdzie wybudował kościół.
U św. Jerzego ks. Rafał Greiff był przez ponad 20 lat (w latach 1971 – 1992), najpierw jako wikariusz ekonom, a następnie proboszcz. Wyremontował kościół niszczony wskutek szkód górniczych i wybudował nowe probostwo.
ŚP. KS. RAFAŁ GREIFF – urodził się 8 listopada 1934 roku w Hajdukach Wielkich (Chorzowie Batorym) w rodzinie hutnika Joachima i Jadwigi z domu Pietrzyk. Ochrzczony został 15 listopada 1934 roku w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym. Do pierwszej Komunii świętej i do bierzmowania przystąpił w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym.
Naukę rozpoczął w 1941 roku w szkole podstawowej w Chorzowie. Był gorliwym i sumiennym ministrantem, chętnie pomagał w kościele. Mając 13 lat wstąpił do Krucjaty Eucharystycznej. We wrześniu 1949 roku rozpoczął naukę w Technikum Rolniczym w Nakle Śląskim. Po trzech latach kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Chorzowie, które ukończył maturą w 1953 roku.
Do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie zgłosił się po maturze. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia niższe przyjął z rąk bp. Franciszka Jopa. Był dziekanem alumnów. Święceń diakonatu 28 marca 1958 roku w Krakowie i prezbiteratu 22 czerwca 1958 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach udzielił mu bp Herbert Bednorz.
Po święceniach został skierowany na zastępstwo wakacyjne najpierw do rodzinnej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym a następnie do Parafii Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – Goduli. Jako wikariusz pracował w parafiach: Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych (1958-1962), Świętego Klemensa w Lędzinach (1962-1965), Świętego Mikołaja w Pierśćcu (1965-1966), Świętego Bartłomieja w Grodźcu (1966-1971). Otrzymał zadanie usamodzielnienia placówki duszpasterskiej przy kościele Świętego Wawrzyńca w Bielowicku. Tam przeprowadził remont zabytkowego kościoła i wybudował probostwo.
Od 1971 roku był wikariuszem ekonomem a następnie proboszczem Parafii Świętego Jerzego w Mszanie (1971-1992). W 1992 roku otrzymał dekret proboszcza Parafii Świętego Jana Nepomucena w Rybniku – Chwałęcicach (1992-1999). W 1993 roku rozpoczął budowę kościoła w Chwałęcicach, który został poświęcony przez abp. Damiana Zimonia w 1998 roku. Jako proboszcz był katechetą w przedszkolu i szkole podstawowej w Chwałęcicach.
W 1999 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Ustroniu. Ostatnie dni życia spędził w Domu Księży Emerytów im. Świętego Józefa w Katowicach.
Zmarł 20 sierpnia 2023 roku w 89. roku życia i 66. roku kapłaństwa. Msza żałobna została odprawiona 24 sierpnia w kościele pw. Świętego Jana Nepomucena w Rybniku – Chwałęcicach. Jego pogrzeb odbył się 25 sierpnia w Parafii Świętego Jerzego w Mszanie. Liturgii pogrzebowej przewodniczył bp Grzegorz Olszowski. /źródło: Archidiecezja Katowicka/

Loading