Święte Triduum Paschalne – co świętujemy

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 18 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będziemy wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

• W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa.

Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

• Wielki Piątek to dzień Krzyża. Odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem.

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

• Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania.

Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby.  Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

• Wielkanoc – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło.

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”.

Wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną.

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego stanowi szczyt całego roku liturgicznego.

Św. Triduum Paschalne w naszym kościele:

WIELKI CZWARTEK – pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.
O godz. 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej, po czym przeniesienie Najśw. Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do godz. 21.00.

WIELKI PIĄTEK – to pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. Rozpoczyna się w tym dniu nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego.
Od godz. 7.00 do 18.00 – adoracja w Ciemnicy. O godz. 8.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia.
O godz. 9.00 Droga Krzyżowa, a o godz. 18.00 Ceremonie Wielkopiątkowe składające się z Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunii św. i przeniesienia Najśw. Sakramentu do Bożego Grobu, gdzie adoracja potrwa do godz. 21.00. Przypominam, że tym dniu obowiązuje post ścisły.
Ofiary, które złożymy przy krzyżu będą przeznaczone na Boży Grób w Jerozolimie i Chrześcijan w Ziemi Świętej.

WIELKA SOBOTA – to dzień czuwania przy Jezusie złożonym w grobie.
Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 7.00 – 19.45 /od 17.00 do 18.00 przerwa techniczna/
Święcenie pokarmów na stół wielkanocny o 11.00; 12.00; 13.00; 14.00; 15.00.
W tym dniu zalecane jest powstrzymanie się od potraw mięsnych.

Noc Zmartwychwstania Pana Jezusa.
O godz. 20.00 Wigilia Paschalna, która jest czuwaniem na cześć Pana. Składa się ona z liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej, liturgii eucharystycznej i Procesji Rezurekcyjnej. Przynieśmy ze sobą świece i wodę do poświęcenia. Zapraszam poczty sztandarowe i panów do niesienia baldachimu.