Środa, 20 Marzec 2019

Informacja

Download NFSP!
 Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są pliki cookies   (tzw. ciasteczka). Są one przechowywane w przeglądarce internetowej Czytelnika i są pomocne m.in. w zalogowaniu sią na pocztę, czy też służą do tworzenia statystyk oglądalności strony. Nie zawierają one żadnych danych osobowych ani w Żaden sposób nie zmieniają konfiguracji urządzeń, na których zostaną zainstalowane. Nowe regulacje prawne obowiązujące od 23 marca 2013 r. zobowiązują nas do poinformowania Czytelników o tym w wyraźniejszy niż dotąd sposób. Dalsze korzystanie ze strony parafiamszana.pl bez zmiany ustawień przeglądarki będzie dla nas oznaczało, że Czytelnik zgadza się na wykorzystywanie przez nas cookies.  Czytelnik może spowodować, że jego przeglądarka internetowa nie będzie przechowywała  cookies – wystarczy zmienić jej ustawienia ? Szczegóły...

Parafialny Odpust ku czci św. Jerzego i jubileusz poświęcenia kościoła

Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny29 kwietnia, w V Niedzielę Wielkanocną obchodziliśmy nasz parafialny Odpust ku czci św. Jerzego, a także 120 rocznicę poświęcenia naszej parafialnej świątyni.

Sumie odpustowej przewodniczył Ks. abp Damian Zimoń. - Za każdym razem, gdy do Was przyjeżdżam, zastaję w Mszanie coś nowego. Kiedyś była to autostrada ze słynnym mostem, teraz widzę coraz więcej nowych domów i coraz piękniejszy kościół. Dbajcie o to, żeby nie tylko kościół był piękny, ale i wasze życie w parafialnej wspólnocie - powiedział do wiernych Arcybiskup senior.


Nawiązując do rocznicy 120-lecia poświęcenia mszańskiego kościoła parafialnego, Arcybiskup wspomniał o jednej z najstarszych parafii w diecezji - parafii piekarskiej. To z niej pochodzi obecny proboszcz w Mszanie, ks. Marceli Rabstein. Abp Damian Zimoń wspominał, jak ojciec księdza Marcelego służył w piekarskiej parafii jako kościelny.  Pamiętał też matkę proboszcza i jego cztery siostry.


Głoszący kazanie odpustowe ks. dr Bartłomiej Kuźnik przypomniał, że patron kościoła w Mszanie, św. Jerzy był jednym z tych pierwszych męczenników, którzy stali się filarami kościoła powszechnego. Był męczony przez 7 lat, a mimo to nie zaparł się chrześcijaństwa i nie zapalił kadzidła pogańskim bożkom. Kaznodzieja wspomniał też budowniczych mszańskiego kościoła, ich pot, trud i siły potrzebne do wzniesienia murowanej świątyni, którą w dniu 24 kwietnia 1898 roku osobiście poświęcił biskup wrocławski kardynał Georg Kopp. Widać miał sentyment do kościoła pod wezwaniem swojego imiennika. W którym teraz mszańscy parafianie mogą i powinni jak najczęściej się modlić.

Co ciekawe, nasz kościół należy do tzw. kościołów orientowanych - część prezbiterialna, mieszcząca ołtarz główny, jest zwrócona ku wschodowi (łac. oriens - „wschód”) — w stronę, z której ma nadejść Jezus Chrystus podczas drugiego przyjścia - paruzji. "Albowiem jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego". Wierni z Mszany, uczestnicząc w porannej Mszy św., widzą nad ołtarzem wschodzące słońce. Jak zauważył ks. dr Kuźnik, gdy przyjdzie Pan Jezus, zobaczą go wcześniej niż kapłan, odwrócony w ich stronę.  (mr)

 

Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny  Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny

Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny

Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny

Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny

Jubileusz 120-lecia kościoła i Odpust Parafialny