Czwartek, 21 Wrzesień 2017

Informacja

Download NFSP!
 Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są pliki cookies (tzw. ciasteczka). Są one przechowywane w przeglądarce internetowej Czytelnika i są pomocne m.in. w zalogowaniu się na pocztę, czy też służą do tworzenia statystyk oglądalności strony. Nie zawierają one żadnych danych osobowych ani w żaden sposób nie zmieniają konfiguracji urządzeń, na których zostaną zainstalowane. Nowe regulacje prawne obowiązujące od 23 marca 2013 r. zobowiązują nas do poinformowania Czytelników o tym w wyraźniejszy niż dotąd sposób. Dalsze korzystanie ze strony parafiamszana.pl bez zmiany ustawień przeglądarki będzie dla nas oznaczało, że Czytelnik zgadza się na wykorzystywanie przez nas cookies. Czytelnik może spowodować, że jego przeglądarka internetowa nie będzie przechowywała cookies – wystarczy zmienić jej ustawieniaWięcej info...

Poświęcenie kwiatów i ziół w kościele

Święto Matki Boskiej Zielnej 2017We wtorek, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, przynieśliśmy tradycyjnie kwiaty i zioła do poświęcenia.

Papież Pius XII ustanowił w 1950 r. Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Jednak tradycja tego święta ma dużo starsze korzenie. Matka Boska Zielna zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych.


Dawniej uroczystość Matki Boskiej Zielnej, przypadająca na połowę sierpnia, czyli zwykle już po żniwach, była na wsiach obchodzona jako podziękowanie za udane plony, modlono się o dalszy urodzaj, o zdrowie dla upraw, zwierząt i ludzi. W przynoszonych do poświęcenia bukietach musiało się znaleźć zboże, plony z gospodarstwa i kwiaty ozdobne, chętnie wtykano do niego także lecznicze zioła z ogródka i dzikie rośliny zielne.


Dziś 15 sierpnia do kościoła przynosimy głównie bukiety kwiatów ogrodowych, polnych, kłosów traw i ziół. Jak mówi stare ludowe przysłowie: W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła!

 

Święto Matki Boskiej Zielnej 2017  Święto Matki Boskiej Zielnej 2017 Święto Matki Boskiej Zielnej 2017