Czwartek, 21 Wrzesień 2017

Poświęcenie kwiatów i ziół w kościele

Święto Matki Boskiej Zielnej 2017We wtorek, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, przynieśliśmy tradycyjnie kwiaty i zioła do poświęcenia.

Papież Pius XII ustanowił w 1950 r. Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Jednak tradycja tego święta ma dużo starsze korzenie. Matka Boska Zielna zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych.


Dawniej uroczystość Matki Boskiej Zielnej, przypadająca na połowę sierpnia, czyli zwykle już po żniwach, była na wsiach obchodzona jako podziękowanie za udane plony, modlono się o dalszy urodzaj, o zdrowie dla upraw, zwierząt i ludzi. W przynoszonych do poświęcenia bukietach musiało się znaleźć zboże, plony z gospodarstwa i kwiaty ozdobne, chętnie wtykano do niego także lecznicze zioła z ogródka i dzikie rośliny zielne.


Dziś 15 sierpnia do kościoła przynosimy głównie bukiety kwiatów ogrodowych, polnych, kłosów traw i ziół. Jak mówi stare ludowe przysłowie: W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła!

 

Święto Matki Boskiej Zielnej 2017  Święto Matki Boskiej Zielnej 2017 Święto Matki Boskiej Zielnej 2017