Poniedziałek, 15 Październik 2018

?wi?te Triduum Paschalne w naszej ?wi?tyni

altTriduum Paschalne M?ki i Zmartwychwstania Pa?skiego to szczyt ca?ego roku liturgicznego. Tak?e w naszej ?wi?tyni rozpocz??o si? ono Msz? Wieczerzy Pa?skiej w Wielki Czwartek.

Podczas Naj?wi?tszej Ofiary w Wielki Czwartek wspominali?my wydarzenia z Wieczernika - ustanowienie Eucharystii i sakramentu kap?a?stwa. Na zako?czenie uroczysto?ci Cia?o Chrystusa zosta?o przeniesione do ciemnicy. Tabernakulum zosta?o opr?nione i otwarte.

Uroczysto?ci Wielkiego Czwartku Uroczysto?ci Wielkiego Czwartku Uroczysto?ci Wielkiego Czwartku Uroczysto?ci Wielkiego Czwartku

Uroczysto?ci Wielkiego Czwartku Uroczysto?ci Wielkiego Czwartku

W Wielki Pi?tek nie sprawuje si? Eucharystii. O godz. 9.00 odprawili?my nabo?e?stwo Drogi Krzy?owej. O godz. 18.00 rozpocz??a si? Liturgia M?ki Pa?skiej. Sk?ada si? ona z trzech cz??ci: Liturgii S?owa, adoracji Krzy?a i obrz?dw Komunii.

Rozpocz??a si? adoracja Krzy?a. Przez dwa tygodnie wszystkie krzy?e w ko?cio?ach by?y zas?oni?te. W Wielki Pi?tek ukazuje si? je ponownie wiernym. Kap?an ods?ania krzy?, ?piewaj?c: „Oto drzewo krzy?a, na ktrym zawis?o zbawienie ?wiata”, a wszyscy odpowiadaj?c: „Pjd?my z pok?onem”, padaj? na kolana, wielbi?c Zbawiciela.

Wielkopi?tkow? liturgi? ko?czy przeniesienie Naj?wi?tszego Sakramentu do Bo?ego Grobu. Monstrancja jest przykryta bia?ym welonem na pami?tk? ca?unu, ktrym spowito doczesne szcz?tki Jezusa. W pi?tkowy wieczr i przez ca?? Wielk? Sobot? trwa adoracja. Wielu przysz?o tak?e uca?owa? krzy?.

Uroczysto?ci Wielkiego Pi?tku Uroczysto?ci Wielkiego Pi?tku Uroczysto?ci Wielkiego Pi?tku

Wielka Sobota - Wigilia Paschalna
O godz. 9.00, 12.00 i 15.00 kap?ani po?wi?cili pokarmy, przyniesione licznie przez parafian w koszyczkach. Mo?na rwnie? by?o z?o?y? swj dar do kosza przy o?tarzu, przeznaczonego na wsparcie ubogich.

To, co w tym dniu najwa?niejsze, rozpocz??o si? wieczorem. Liturgia Wigilii Paschalnej nie by?a typow? msz?, gdy? oprcz Liturgii S?owa i Liturgii Eucharystycznej sk?ada?a si? z Liturgii ?wiat?a i Liturgii Chrzcielnej. Rozpocz??a si? przed ko?cio?em, gdzie wok? rozpalonego ogniska stan?li kap?ani i s?u?ba liturgiczna. Nast?pi?o po?wi?cenie ognia i zapalenie pascha?u. Z zapalonym pascha?em procesja wchodzi do nieo?wietlonego ko?cio?a. ?wiat?o rozprasza nie tylko ciemno?ci, ale tak?e obawy. Chrystus jest tym, ktry swoim zmartwychwstaniem rozprasza ciemno?ci grzechu i ?mierci, ktry na powrt wlewa w serca rado?? ?ycia. A gdy kap?an po doj?ciu do o?tarza trzeci raz pokazuje ?wiat?o Chrystusa, zapalaj? si? wszystkie ?wiat?a.

Uroczysto?ci Wielkiej Soboty Uroczysto?ci Wielkiej Soboty Uroczysto?ci Wielkiej Soboty Uroczysto?ci Wielkiej Soboty

W niedzielny poranek, przed msz? ?w. o godz. 7.00 odby?a si? uroczysta procesja rezurekcyjna. Chrze?cijanie ca?emu ?wiatu og?osili radosn? wie??: mo?ecie ju? otrze? ?zy, ?mier? zosta?a pokonana.

Niedziela Zmartwychwstania Pa?skiego Niedziela Zmartwychwstania Pa?skiego Niedziela Zmartwychwstania Pa?skiego Niedziela Zmartwychwstania Pa?skiego